ناصر رفیعی

سطح 4 حوزه و دکتری علوم قرآن و حدیث
  • پروفایل
  • درس‌ها
  • دوره‌ها
حجت الاسلام دکتر ناصررفیعی در سال ۱۳۴۴ در شهر مقدس قم دیده به جهان گشود. تحصیلات خود را در این شهر گذراند ودر سال ۱۳۶۲ موفق به اخذ دیپلم در رشته علوم تجربی گردید و همان سال وارد حوزه مقدسه قم شد. طی ۵ سال دوره سطح را تا پایان کفایه به اتمام رسانده و ...
  • 18392 دانش‌پژوه
  • 1 درس
  • 1 دوره
نمایش بیشتر
استاد رفیعی

زندگینامه و سوابق علمی استاد رفیعی

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ناصر رفیعی محمدی معروف به استاد رفیعی در سال ۱۳۴۴ در شهر مقدس قم و در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود.

تحصیلات استاد رفیعی

استاد رفیعی تحصیلات خود را در شهر قم گذراند و در سال ۱۳۶۲ موفق به اخذ دیپلم در رشته علوم تجربی گردید و همان سال وارد حوزه مقدسه قم شد.

تحصیلات حوزوی

استاد رفیعی طی ۵ سال دوره سطح را تا پایان کفایه به اتمام رساند و در پایه پنجم از امتحانات در آزمون شورای مدیریت حوزه رتبه اول را کسب کرد. به همین مناسبت یک دوره بحارالانوار از حضرت امام خمینی (ره) به عنوان جایزه دریافت نمود.

اساتید

ایشان دروس سطح و خارج را نزد اساتیدی هچون آیات عظام فاضل لنکرانی، مظاهری، وجدانی فخر، اعتمادی، پایانی، دوزدوزانی، صلواتی، راستی، کاشانی و ستوده تلمذ نمود.
استاد رفیعی ضمن گذراندن دروس اصلی حوزه دیگر مباحث علمی را نیز نزد اساتید متعددی فراگرفت. ایشان فلسفه را نزد استاد آیت الله صالحی مازندرانی (ره)، علوم قرآن را نزد آیت الله معرفت (ره)، شرح تجرید را نزد آیت الله استادی، تفسیر را نزد آیت الله جوادی و رجال را نزد آیت الله سبحانی آموخت.

تحصیلات دانشگاهی

استاد رفیعی هم‌زمان با حوزه علمیه به تحصیل در دانشگاه نیز پرداخت. ابتدا لیسانس الهیات را از دانشکده باقر العلوم اخذ نمود و برای فوق لیسانس به دانشگاه قم آمد. ایشان در سال 1373 با قبولی در آزمون دکتری در تهران مشغول به تحصیل شد و در سال 1377 موفق به اخذ دکتری با رتبه عالی در رشته علوم قرآن و حدیث گردید.

آثار علمی استاد رفیعی

از استاد رفیعی آثار، مقالات و کتاب‌های متعددی منتشر شده است.

کتاب

از بین آثار ایشان می‌توان به کتاب‌های: اسراف و تبذیر ، سیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن، درسنامه وضع حدیث، گفتار رفیع، تفسیر علمی قرآن و جعل حدیث اشاره نمود.

مقاله

همچنین مقالاتی مثل: اعتدال در اسلام، انگیزه فرهنگی در جعل حدیث، اقسام و مصادیق اسراف، عوامل دروغ پردازی در حدیث، سیر تدوین و تطور تفسیر علمی قرآن کریم، منابع تفسیر قرآن کریم، تأملی در آرای ذهبی در مورد «وضع در تفسیر»، سیره تبلیغی پیامبر اعظم (ص) در توحید و معاد از طرف استاد رفیعی نوشته شده است.

رزومه علمی استاد رفیعی

از مهمترین مسئولیت‌های علمی ایشان می توان به: عضو هیئت علمی و مدیر گروه شیعه شناسی جامعة المصطفی، مدیر گروه سیره مدرسه عالی امام خمینی (رحمة الله علیه) و کارشناس مذهبی صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.
سالیانی است که کلاس‌های درسی دکتر رفیعی مورد استقبال گسترده مشتاقان علوم دینی قرار گرفته است.

استاد رفیعی در فضای مجازی

دکتر رفیعی در کنار فعالیت‌های علمی و تبلیغی ذکر شده و با توجه به نیاز امروز جوانان به فعالیت در حوزه مجازی نیز می‌پردازند. برخی از این فعالیتها عبارتند از:
• تدریس دوره‌های درسی مجازی در موسسه نور المجتبی (ع) - برای مشاهده دوره کلیک کنید
• برپایی جلسات پرسش و پاسخ آزاد با حضور جوانان
• برپایی مناظره در فضای مجازی مانند مناظره با حسن آقامیری (فیلم خلاصه مناظره)
• صفحه اینستاگرام استاد رفیعی

بخشی از مناظره استاد رفیعی و حسن آقامیری

سوابق سیاسی و انقلابی

حجه الاسلام و المسلمین رفیعی در سالهای انقلاب شکوهمند اسلامی در جنبش دانش آموزی و جلسات مذهبی سیاسی شرکت داشتند و با پخش اعلامیه و حضور در تظاهرات در حد وسع و اقتضای سن نوجوانی فعالیت می‌کردند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با شاخه دانش آموزی حزب جمهوری اسلامی همکاری نمودند.
ایشان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه سمنان بودند. همچنین دبیر اجرایی همایش ملی صدف کوثر می‌باشند.

سخنرانی‌های مذهبی

امروزه نام استاد رفیعی در زمره پر مخاطب‌ترین سخنرانان و کارشناسان مذهبی قرار دارد. برخی از جلسات مذهبی ایشان عبارتند از:
• کارشناسی در برنامه‌های مذهبی صدا و سیما
• سخنرانی در حرم امام رضا (ع)
• سخنرانی در حرم حضرت معصومه (س)
• سخنرانی استاد رفیعی در بیت رهبری (فیلم)

جدید ترین درس‌ها

اینگونه زیستن

مباحثی از سبک زندگی معصومین

ناصر رفیعی
استاد ناصر رفیعی
17 جلسه 510 دقیقه
ارائه دهنده موسسه نورالمجتبی علیه السلام

جدید ترین دوره‌ها

سبک زندگی اسلامی

سبک زندگی اسلامی

شامل سیره زندگی معصومین، اخلاق بندگی و رفتاری در قرآن و حدیث

ارائه دهنده موسسه نورالمجتبی علیه السلام
50 جلسه 1500 دقیقه
درس‌ها (3)

الفبای زیستن , هنر با هم زیستن , اینگونه زیستن